Pompy ciepła – ekonomiczne i wydajne ogrzewanie


Na rynku dostępnych jest wiele systemów ogrzewania, ale to system oparty na pompach ciepła cieszy się ostatnio ogromnym zainteresowaniem Klientów.

Dzieje się tak, ponieważ jest to najbardziej ekologiczny i ekonomiczny system, który dzięki całkowitej automatyzacji zapewnia w pełni bezobsługowe rozwiązanie grzewcze. System za pomocą specjalnych czujników, sam decyduje o tym, kiedy ogrzać wnętrze, dzięki czemu oszczędza energię, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.


Jakie zalety posiada ogrzewanie oparte na pompie ciepła?


Ogrzewanie domu lub firmy za pomocą pompy ciepła, to niezwykle wydajne i ekonomiczne rozwiązanie, które zapewnia bardzo niskie koszty ogrzewania, ale również eksploatacji. Działanie systemu ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne, gdyż do minimum ogranicza emisję szkodliwych substancji.



System ten, to aktualnie najbardziej efektywne system grzewczy, który odpowiada również za pozyskanie ciepłej wody użytkowej oraz wody basenowej. Możliwe jest to, dzięki wykorzystywaniu ciepła słonecznego, które gromadzi się w powietrzu, gruncie oraz wodzie gruntowej. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 80% kosztów, które co roku wydaje się na ogrzewanie domu klasycznymi technikami. Ogrzewanie domu za pośrednictwem pompy ciepła zwiększa komfort życia, a rozbudowane możliwości sterowania, są wygodne i bezpieczne w funkcjonowaniu.


instalacja poglądowa pompy ciepła

Jak przebiega instalacja pompy ciepła?


Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta i zbliżona do zasady działania lodówki, którą każdy z nas posiada w swoim mieszkaniu. Urządzenie zazwyczaj pobiera ciepło z umieszczonych w jej środku produktów natomiast pompa pobiera ciepło, które skondensowane jest w otoczeniu. Wykorzystywane w naszych instalacjach cieplnych pompy renomowanej marki Alpha-Inno Tec pozwalają na nieprzerwanie działanie o każde porze roku, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nawet ujemne temperatury nie są w stanie zakłócić jej działania, a więc jej sprawność praktycznie nigdy nie spada, gdyż umożliwia podniesienie temperatury o kilkadziesiąt stopni np.: z 5°C na 45°C. Mimo swojej wysokiej wydajności, pompa ciepła jest bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i użytkowników, ponieważ podczas jej działania niewydzielane są żadne szkodliwe substancje. Warto podkreślić, że pompa ciepła jest także w stanie schłodzić obiekt w okresie letnim bez wykorzystania dodatkowych instalacji oraz bez freonu.



GRUNTOWE POMPY CIEPŁA - Energia czerpana z ziemi


Gruntowe pompy ciepła dzielimy na pompy glikol/woda i woda/woda. Pierwsze z nich współpracują z wymiennikami gruntowymi pionowymi lub z wymiennikami poziomymi.


• Wymienniki pionowe (sondy) – są najczęściej stosowanymi wymiennikami ze względu na stabilność, efektywność i niezawodność. Wymienniki te bardzo dodrze się regenerują, co zapewnia utrzymanie stałych parametrów pracy.


• Wymienniki poziome - są znacznie rzadziej stosowane ze względu na mniejszą stabilność gruntu, szybsze wychładzanie wierzchniej warstwy ziemi i dłuższy czas regeneracji.


Pompy glikolowe, ze względu na stałość temperatury dolnego źródła (sondy pionowe) dają możliwość przewidywania kosztów eksploatacyjnych przez cały rok. Dodatkowo urządzenia te mogą być wyposażone w pasywne chłodzenie, co w okresie letnim, kiedy temperatury zewnętrzne są wyższe, zapewnia odpowiedni komfort mieszkania. Możliwa jest rozbudowa systemu hydraulicznego i wyposażenie w dodatkowy bufor chłodu (dla trybu aktywnego chłodzenia), dzięki czemu możliwe jest szybkie schłodzenie bardzo rozgrzanego pomieszczenia w stosunkowo krótkim czasie.


Pompa ciepła woda/woda współpracuje ze studnią czerpalną i studnią zrzutową. Pompa ciepła tego typu wykorzystuje ciepło wody gruntowej, której temperatura wynosi od 7°C do nawet 12°C. Dzięki wysokiej temperaturze dolnego źródła ciepła pompy woda/woda zapewnia najlepszą sprawność. Tego typu pompy ciepła mogą być wyposażone w pasywne chłodzenie, a przy odpowiedniej rozbudowie hydraulicznej, również aktywne, co przy właściwie dobranym górnym źródle ciepła z powodzeniem zastępuje klimatyzację. System woda/woda jest znacznie bardziej awaryjny niż system glikol/woda ze względu na zawodność pomp głębinowych, na które działa słaba jakość wody studni czerpalnej.


Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu. Pompy te wymagają minimalnej powierzchni wewnątrz budynku i są łatwe w instalacji. Mogą być także ustawiane na zewnątrz budynków. Pompy tego typu świetnie nadają się np.: do ogrzewania podłogowego, do obiektów z basenem letnim lub sezonowo zwiększonym zapotrzebowaniem na c.w.u.




Plik pdf - Alpha innoTec pompy ciepła katalog

Plik pdf - Alpha innoTec pompy ciepła serii alterra

Plik pdf - Pompy ciepła Buderus

Plik pdf - Pompy ciepła Buderus

Plik pdf - Piece Gazowe Buderus


Jesteśmy na Google+
Google+