Wymienniki gruntowe

 

Dla naszych Klientów wykonujemy odwierty pionowe, a więc tzw. kolektory dla pomp ciepła. Posiadamy wysokiej klasy urządzenia wiertnicze, które umożliwiają nam prowadzenie odwiertów w bardzo zróżnicowanym terenie. Dzięki dostępowi do nowoczesnego sprzętu, wykonujemy również kolektory poziome.

 

 

Jako, że gruntowe pompy ciepła mogą współpracować zarówno z wymiennikami pionowymi (kolektor pionowy), jak i z wymiennikami poziomymi, zawsze doradzamy naszym Klientom, które rozwiązanie będzie korzystniejsze z punktu widzenia efektywności cieplnej, ale również bardziej ekonomiczne w eksploatacji.

 

Które rozwiązanie wybrać?


Wybór systemu grzewczego uzależniony jest od powierzchni działki, a także od warunków geologicznych, które panują na danym terenie. Warto wiedzieć, że ilość ciepła, jaką można pozyskać z gruntu, zależy przede wszystkim od wilgotności ziemi.

 


Wyjątkowo korzystne są wilgotne gleby gliniaste, mniej odpowiednie są gleby silnie piaszczyste. Niewątpliwym atutem rozwiązania z wykorzystaniem sond pionowych jest przewidywalna i stała moc ciepła źródła dolnego, związana z niewielkimi wahaniami temperatury gruntu. Pompy z sondami pionowymi osiągają dzięki temu nieco wyższą sprawność, niż te z wymiennikiem poziomym.

 

Wymienniki pionowe bardzo dodrze się regenerują, co zapewnia utrzymanie stałych parametrów. Sondy nie wymagają ponadto dużej ilości miejsca w ogrodzie. Wystarczy niewielka ilość punktowych odwiertów, aby uzyskać dostęp do ciepła ziemi na głębokości 60-100m.

 

 

 

Wymienniki gruntowe poziome można instalować tylko na większych działkach. Wykorzystują one energię słoneczną akumulowaną w wierzchniej warstwie gruntu i są układane w wielu obwodach do głębokości ok. 120-150 cm. Wymienniki poziome są znacznie rzadziej stosowane ze względu na mniejszą stabilność gruntu, szybsze wychładzanie wierzchniej warstwy ziemi i dłuższy czas regeneracji.

Jesteśmy na Google+
Google+